piątek, 16 lutego 2018

Wybór odpowiedniego psa dla Ciebie
Wybór właściwego psa jest bardzo ważnym etapem, którego nie wolno pominąć. 
Zanim zdecydujemy się, którego czworonoga przywieziemy do domu, warto zastanowić się dłuższą chwilę, jaka rasa bądź charakter najbardziej pasują do nas. Dzięki temu unikniemy wielu problemów, przykładowo, osoby w podeszłym wieku nie powinny brać sobie psa energicznego, dużego, bo mogą nie utrzymać go na smyczy, o wiele lepiej poradzą sobie z psem średnim lub małym, co nie wyklucza oczywiście innych kłopotów, które mogą napotkać. Jeśli w naszej rodzinie są małe dzieci, również powinniśmy to wziąć pod uwagę przy wyborze psa.
Artykuł o doborze psa pod względem wielkości a warunkach naszego mieszkania lub domu przeczytacie tutaj.


Dla osób z alergią pragnących podarować psu dom proponowane są psy o mniejszej „alergiczności” – należy pamiętać, że niestety nie ma psa, który w ogóle nie uczula, a samo stwierdzenie „hipoalergiczny” nie oznacza nic innego niż „mało uczulający”, choć wielu błędnie odczytuje je jako psy nie powodujące alergii wcale.

Tak samo osoby mało aktywne nie powinny brać sobie psów bardzo energicznych i wymagających dużo uwagi, nie wierzmy w to, że człowiek - typowy domator - nagle złapie smycz w rękę i będzie z psem uprawiać sport albo zagustuje w kilkugodzinnych spacerach. Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale stosunkowo rzadko.Większość problemów z psami wynika właśnie ze złego doboru psa i właściciela. Ludzie często nie są świadomi potrzeb tych zwierząt i nie zaspokajają ich, przez co psy mają problemy przykładowo z zostawaniem samemu w domu, nadmiernym szczekaniem lub nawet agresją. Najtrudniejsze są psy ras pracujących, na przykład zaprzęgowych, myśliwskich lub pasterskich, którym nie wystarczy spacer w około bloku, trzeba regularnie z nimi pracować, czasem nawet po parę godzin dziennie.  
Są to psy, które bardzo dobrze współpracują z człowiekiem, dlatego do tej pory działają z ludźmi jako psi-ratownicy, w policji albo pomagają w gospodarstwach.Tak ważny wybór podejmujemy często w przypływie emocji i chwili, przez co musimy sobie poradzić z jego konsekwencjami przez najbliższe kilka lub kilkanaście lat, dlatego zanim wybierzemy psa, warto spotkać się z kimś doświadczonym, który może nam doradzić, behawiorystą, szkoleniowcem, a często nawet lekarzem weterynarii czy znajomą osobą mającą do czynienia z psami.


Jeśli pies jest już w naszej rodzinie i nie radzimy sobie z nim, powinniśmy najpierw wyczerpać wszystkie pomysły, jak przeciwdziałać tym problemom, może tutaj pomóc behawiorysta lub szkoleniowiec. Może klatka dla pupila? Więcej o klatkach >TUTAJ<.
Nigdy nie rozwiązujmy kłopotów poprzez usunięcie samego czworonoga, psy to istoty czujące tak samo jak i ludzie, nie pozbawiajmy ich szansy na szczęśliwe życie w naszym domu.


PS Zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebooku, aby być na bieżąco. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz