poniedziałek, 23 stycznia 2017

Jaka rasa psa jest najlepsza do bloku?

Owczarek belgijski

Drodzy Czytelnicy,
na różnych forach internetowych najczęstszym pytaniem zadawanym przez Was, jeśli chodzi o wybór rasy psa, jest "Jaka rasa psa jest najlepsza do bloku?". W dzisiejszym artykule odpowiem na Wasze pytanie. :)


Zacznijmy od definicji RASY.

Ogólnie pojęta rasa psów, to grupa osobników pochodząca od wspólnych przodków, na tyle duża, aby mogła się ze sobą krzyżować i wydawać na świat zdrowe potomstwo. Na to, które osobniki zostaną wyodrębnione ma wpływ przede wszystkim selekcja naturalna.

Czy dzisiejsze rasy psów składają się z wyselekcjonowanych osobników dążących do ideału?
Hodowcy zawsze przeprowadzają pewną selekcję swoich "przyszłych rodziców", tak aby następne pokolenie posiadało wybrane (przez hodowcę pożądane) cechy zarówno wyglądu, jak i charakteru. Czy są to jednak akurat te wartości, które ulepszają rasę?

To, czego oczekują kupcy, czyli przyszli właściciele szczeniąt z hodowli, niestety bardzo często mija się z tym, czego by pragnęła Matka Natura. Świetnym przykładem są tutaj
Owczarki Niemieckie, rasa najbardziej cenionych psów pracujących na świecie, niezwykle oddane "Onki" posiadają cudowny charakter, który nie idzie w parze z ich anatomią. Są to psy duże, z charakterystycznie opuszczonym zadem (skutek doboru osobników do rozrodu przez hodowców). Pomimo, iż taki pies pięknie prezentuje się w biegu, stracił na zdrowiu. Bardzo często dochodzi u nich do zapalenia stawów, szczególnie biodrowych. Dodatkowo, hodowcy wybierając psy skupiali się przede wszystkim na pożądanych cechach zachowania, przez co Owczarki Niemieckie mają bardzo wrażliwy układ pokarmowy, podatną na schorzenia skórę oraz obniżoną odporność.
Kolejnym przykładem są tutaj niektóre rasy z grupy tzw. TOY, czyli psy ozdobne i do towarzystwa. Przyjrzyjmy się chihuahua albo maltańczykom, ludzie szukają piesków "maskotek", a hodowcy wytrwale kojarzą ze sobą najmniejsze osobniki, co za tym idzie psy najsłabsze i nieprawidłowo rozwinięte, w skutek czego osłabiają całą rasę, ponieważ działają odwrotnie do selekcji naturalnej, która wybiera najsilniejsze i najbardziej odporne egzemplarze.

Jaki z tego wniosek? Dzisiejsze rasy nie są tworzone naturalnie, a praktycznie całkowicie wychodzą z pod ręki człowieka.

Czy uda się określić rasę, która będzie najlepiej nadawała się do mieszkania?
Moim zdaniem można tylko zyskać jedną pozytywną cechę, zastępując ją inną - negatywną.

Czy piesek mały nadaje się do mieszkania? Tak, bo jest mały, nie, bo jest o wiele bardziej hałaśliwy, niż osobnik większy od niego.
Czy zatem pies duży byłby lepszy od małego? Tak, bo jest zazwyczaj cichy, nie, bo jest duży, w dużej części przypadków potrzebuje więcej ruchu i przestrzeni.
Może pies średni okaże się rozwiązaniem? Tak, o ile nie trafi się pies "nad aktywny" i rozszczekany. :) Pamiętajmy, że kupując szczeniaka nawet z dobrej hodowli, nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, jaki będzie miał charakter, więc ryzyko jest jednak duże.
Zatem drodzy Internauci, jak widzicie odpowiedź na Wasze pytanie nie jest jednoznaczna. Przed zakupem lub adopcją psa trzeba się zastanowić, co jesteście w stanie zaakceptować, a czego nie. Warto również przejrzeć opisy ras dostępne chociażby na stronie FCI, mamy tam wzorzec wyglądu i charakteru.
Jeśli zdecydujemy się na adopcję psiaka ze schroniska, domu tymczasowego lub fundacji, mamy totalną loterię, jednak warto zaznaczyć, że potocznie zwane kundle, wielorasowce kojarzą się w większej zgodzie z naturą, dlatego zazwyczaj żyją dłużej, mniej chorują i są dużo bardziej odporne.

Pamiętajmy, że małe psy również potrzebują ruchu, odpowiedniej opieki i zapewnienia im możliwości spełniania ich potrzeb.Specjalnie nie podałam żadnej rasy psa. Która Waszym zdaniem najlepiej nadaje się do mieszkania w bloku? I oczywiście, z czym się to wiąże? Zostawcie komentarz, a o najczęściej wspominanej rasie stworzę artykuł z dokładnym opisem "Co się stanie, gdy weźmiemy do domu...?" No właśnie, którego psa chcielibyście wziąć do domu? Zapraszam!


ZOBACZ RÓWNIEŻ NAJPOPULARNIEJSZE PSIE CHOROBY!!!
NOSÓWKA
PARWOWIROZA

3 komentarze:

 1. Moim zdaniem dobrą rasą do bloku jest maltańczyk lub psiak w typie tej rasy :) Sama mam i polecam, choć oczywiście jest bardzo szczekliwy, aż nad to... Dodatkowo, jeśli ktoś chciałby się zdecydować na tą rasę, to trzeba maltańczyki strzyc regularnie co 3-4 tygodnie (przynajmniej podstrzygać), dbać o ich karmę (wiele alergii i wiecznie ropiejące oczki).
  Ale pomimo tego są ekstra rasą, lubią pobiegać, ale też spokojnie można pospacerować z nimi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uważam, że każdy pies nadaje się do bloku, tylko że każdy psiak ma inne potrzeby i jeśli ich nie zapewnimy to nie mamy łatwego życia z pupilem.
  Ja osobiście uwielbiam psy lubiące prace z człowiekiem, o masie od 15kg wzwyż, jasne umaszczenie, sierść nie za długa, niekoniecznie to musi być psiak jakiejś konkretnej rasy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tylko ta rasa, której przedstawiciel merda ogonem, jak wchodzisz do mieszkania i przyjdzie Cię polizać jak poczuje, że jest Ci smutno - żadna inna się nie nadaje :))

  OdpowiedzUsuń