wtorek, 17 stycznia 2017

Jak mieć dom idealny, gdy mamy zwierzęta?


Porządek w naszym domu, czy mieszkaniu, to bardzo ważna rzecz, ponieważ wpływa nie tylko na to, jak postrzegają nas nasi goście, ale również na to, jak się czujemy. Brak czystości może powodować poważne choroby i alergie. Dlatego dobry, przyjazny dla nas dom to po prostu dom schludny.

Czy czysty oznacza idealny?

Na pewno nie, dom czysty, to taki, gdzie nie ma tzw. brudu. Naczynia są pozmywane lub wstawione do zmywarki na odpowiedni program, pranie nie wywala się z kosza na brudy, śmieci są regularnie wyrzucane, aby zapobiec powstawaniu w resztkach jedzenia bakterii. Należy pamiętać również o regularnym odkurzaniu, ścieraniu kurzy, czyszczeniu na bieżąco toalety i łazienki, pościel można prać według potrzeb (ale minimum raz na dwa tygodnie), przynajmniej dwa razy do roku wytrzepać dywany, wyprać wszystkie firanki, zasłonki, poduszeczki, narzuty.

Gdy chcemy mieć dom idealny potrzebujemy przede wszystkim bardzo dużo zaangażowania. Nie wystarczy codziennie poświęcić tych 20-30 minut na ogarnięcie wszystkiego i cieszyć się książką. Duży nakład pracy ze strony domowników może dać w konsekwencji ogólnie idealnie posprzątany dom. Jednak nie jest to wcale reguła! Do mieszkania idealnego trzeba mieć również odpowiednio urządzone wnętrza, szafki, które wszystko pomieszczą oraz nie można niczego chomikować.

Zazwyczaj mamy w naszych domach takie miejsca, gdzie choć sprzątamy cały dzień, jutro znów zastaniemy nieporządek. Najczęściej są to krzesła lub fotele, gdzie odkładamy (niby na chwilę) niepotrzebne ubrania, półka przy łóżku z mnóstwem szklanek, butelek (przecież w nocy może chcieć się pić). Potrzeba dużo systematyczności, żeby mieć non stop czysto wszędzie. Jednak przy mocnym postanowieniu jest to jak najbardziej do wykonania, a po pewnym czasie nie sprawia już żadnego problemu. Ważne, aby pewne rytuały poranne oraz wieczorne weszły nam w krew. Ja na przykład rano zamiatam, sprzątam kuchnię, łazienkę ze wstawieniem pralki oraz toaletę. Natomiast wieczorem ogarniam salon, sypialnie i znów zamiatam podłogi. Wiadomo, czasami ma się gorszy dzień i czegoś się nie posprząta, tak jest w każdym domu, nie tylko u Was – więc nie macie co panikować.

Porządek w domu a zwierzęta

Gdy w naszym domku pojawia się futrzak musimy być gotowi na poświęcenia. Sierść, piach, kawałki jedzenia, a szczególnie we wczesnej fazie posiadania kociaka lub szczeniaka, nie raz siusiu czy coś więcej na podłodze. Musimy uzbroić się w cierpliwość, bo zarówno zwierzak, jak i my już wkrótce przyzwyczaimy się do nowego stanu rzeczy.

Sama mam cztery psy, więc mogę podzielić się z Wami paroma radami, jak zadbać o czystość w domu i móc w pełni cieszyć się z posiadania nowego członka rodziny.



RADA 1.


Czesać, czesać i jeszcze raz czesać!
Tylko w ten sposób możemy pozbyć się z domu sierści, dzięki dokładnemu wyczesywaniu psa czy kota kłębki włosów na podłodze można ograniczyć do minimum. Jeśli czujesz, że nie potrafisz wyczesać swojego psa, udaj się na profesjonalny zabieg do psiego/kociego fryzjera – groomera. Taka przyjemność mycia i wyczesania psa średniej wielkości kosztuje w Warszawie około 150 zł, moim zdaniem powinno się to robić minimum raz w miesiącu.
Zdarza się tak jednak, że niektóre psy i koty, pomimo teoretycznemu wyczesaniu już całego puchu, nadal gubią włos okrywowy. Wtedy wykonałabym rozszerzone badanie krwi, aby upewnić się, że wszystko jest w normie. Jeśli tak będzie, niestety trzeba będzie przyjaciela czesać nawet raz dziennie, ponieważ niektóre zwierzaki tak mają, może od zbyt częstej zmiany temperatury (w domu cieplej, na dworze zimnej i tak parę razy dziennie).

Wracając do mojej rady, im więcej sierści z futrzaka wyczeszemy sami, tym mniej jej pozostanie do zgubienia → mniej na podłodze, za drzwiami, czy na kanapie.


RADA 2.


Karmimy zwierzaki tylko w jednym pomieszczeniu, najlepiej kuchni, ponieważ najłatwiej przetrzeć kafelki po każdym posiłku. Ja robię stołówkę moim psom właśnie tam z samego rana, a później po prostu myję podłogę. :) Tak, myję podłogę w kuchni codziennie, ponieważ jest to moim zdaniem najważniejsze pomieszczenie w domu.
Postarajmy się też ograniczyć dawanie rzeczy typowo brudzących i śmierdzących. Gdy jest ciepło nasze psiuńki dostają żwacze wołowe tylko na balkonie lub na spacerach, w zimę niestety nie ma takiej opcji, dlatego po prostu staramy się ich nie dawać.
Zabraniajmy również zwierzakom wynosić z misek, jeśli tylko coś wyniosą możemy zanosić im to znów do miski albo w ogóle zabierać.


RADA 3.


Wycieramy łapki po każdym spacerze, w zależności od pogody suchym lub mokrym ręczniczkiem. Naszą Lolę – maltańczyka – trzeba myć praktycznie po każdej przechadzce w mokry dzień.
Przydatne jest tutaj również wycięcie włosków, które znajdują się między poduszkami, nie tylko tych które są za długie, również tych ze środka. Wtedy pies lub wychodzący kot nie przynosi tyle piasku do domu. Jeśli nie czujesz się pewnie z nożyczkami, idź do specjalisty (groomer).


RADA 4.


Nie bój się szczotki do zamiatania – to Twoja najlepsza przyjaciółka! Szybko wyjmiesz ją zza szafek w kuchni czy łazience, zmieciesz cały piach, kłaki i inne rzeczy - wyrzucamy i po kłopocie. Odkurzacz nie wciągnie nam niestety wszystkiego, a dodatkowo może się zapchać.

Zamiatać minimum rano i wieczorem.


RADA 5.


Podkładka pod miskę, uwierzcie, rzeczywiście pomaga, można ją szybko wyczyścić w zlewie, a podłoga pozostaje nietknięta. :)

*************************************************************************************


Z mojej strony to na razie wszystko, jednak podobnie jak kastracja zwierząt i ich choroby, sprzątanie to również temat rzeka, dlatego czekajcie na kolejne artykuły. :)



Zachęcam do komentowania, klikania G+1 oraz przeczytania moich innych artykułów.

Ze zdjęcia pozdrawia Was Maja :)

6 komentarzy:

  1. Świetny artykuł, jak to robisz, że przy czwórce dajesz radę? JA przy jednym wymiękam...
    Jeśli chodzi o to wycinanie łapek, to te włoski między paluszkami też, jak się je rozegnie? Dzisiaj mój Fafik miał tam totalne błoto jak wrócił ze spaceru :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Agnes, dziękuję za pierwszy komentarz :)
      Dokładnie chodzi o te włoski, kiedy rozegnie się poduszeczki nie powinno być tam dłuższych włosów, a same króciutkie.
      Jak będziesz wycinać, to pamiętaj, żeby nie trzymać nożyczek w kierunku łapki, a tylko na zewnątrz, niektórzy wycinają też maszynką
      Pozdrawiam <3

      Usuń
  2. jak się pozbyć włosów w pralce? mi się ciągle zbiera z garść, dwie za kołnierzem jak wstawiam pralkę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jacob, możesz wypróbować specjalne kulki zbierające sierść, ale widziałam, że mają bardzo dużo negatywnych opinii :)
      Ja zawsze staram się otrzepać każde ubranie, noszę kapcie, żeby było łatwiej i jest okay.
      Pozdrawiam

      Usuń
    2. Dodawanie octu do prania jest też świetnym sposobem na sierść, a oprócz tego ocet ożywia kolory i sprawie że białe ubrania nie są żółte. Na jedno pranie daje się około 60ml octu.

      Usuń
  3. Przydatne rady. Ja dzięki posiadaniu psów zaprzyjaźniłam się z mopem :) Czasem białe przychodzą ze spaceru tak upaplane w błocie, że znaczą po sobie ślady do łazienki.

    OdpowiedzUsuń