środa, 18 stycznia 2017

Top 7 najlepiej urządzonych kuchni

1. Mała kuchnia


Urządzenie małej kuchni, szczególnie tej wąskiej, musi być bardzo przemyślane. Świetnie sprawdzają się wysokie szafki, półki. Dosyć trudno się do nich sięga i trzeba brać stołek lub drabinkę, ale umożliwią schowanie wszystkiego i zapobiegną pozornemu przytłoczeniu pomieszczenia (i tak już małego) zbędnymi rzeczami na blatach albo szafkami podłogowymi wzdłuż wszystkich ścian.

2. Wydzielenie miejsca na przygotowywanie posiłku oraz jedzenie

Szczególnie jeśli nie mamy jadalni, taki typ kuchni jest obłędnym rozwiązaniem. Trzeba wyznaczyć miejsce na szafki z blatami, zlew, zmywarkę, lodówkę oraz kuchenkę. Pozostałą połowę kuchni wyposażamy w elegancki, lekki drewniany stoliczek i krzesła. Kuchnia i jadalnia w jednym – bardzo podoba mi się ten pomysł.
3. Kuchnia w jasnych kolorach

Jest to najlepsze rozwiązanie, co prawda białe szafki i blaty wymagają częstszego czyszczenia niż np. brązowe, jednak można zdecydować się na jasne drewno lub jasne odcienie zieleni, beżu lub nawet na błękity.
Jasne, najlepiej pastelowe kolory otwierają nam przestrzeń, w pomieszczeniu jest jakby więcej powietrza, wszystko staje się spokojniejsze i nie mamy wrażenia przytłoczenia. Naprawdę polecam wybieranie jasnych barw, kuchnia to pomieszczenie, gdzie spędzamy (przynajmniej ja) najwięcej czasu i warto czuć się w niej dobrze.
4. Kuchnia z oknem

Bardzo dużym plusem jest dla mnie w kuchni obecność okna. Teraz, w nowym budownictwie, może rzadziej spotykamy kuchnie zamknięte bez okna, dominują one przede wszystkim w kawalerkach. Okno to nie tylko plus do wyglądu, ale również praktyczność – łatwiejsze wietrzenie i dostęp promieni słonecznych. Jak dla mnie obowiązkowy punkt w kuchni!


5. Kuchnia z wyspą na środku

Super wyjście, jeśli potrzebujemy więcej blatów, a mamy dużą kuchnię, nie sprawdzi się jednak w małych oraz podłużnych pomieszczeniach. Można na wyspie umieścić zarówno szafki z blatem, jak i zabudowaną zmywarkę lub płytę grzewczą. Często też umieszcza się nad wyspą specjalne wieszaki na garnki, patelnie itp. Dużą wadą takiej wyspy jest niestety cena rzędu około 2,5-7 tysięcy, no ale jak się człowiek zakocha, to nawet to nie odstraszy. A główną korzyścią jest to, że w oryginalny sposób można zyskać dodatkowe miejsce w kuchni i wykorzystać wolną przestrzeń na środku pomieszczenia.
6. Kuchnia z barkiem

Jeśli jednak nie uda nam się zmieścić kwadratowej wyspy u nas, możemy zastanowić się nad barkiem kuchennym – wyjście na pewno mniej kosztowne, niż wyspa, koszt około 1000 zł (można znaleźć tańsze – 250 zł, używane). I tutaj podobnie jak wyżej zyskujemy dodatkowy blat, półki lub szafki. Raczej na zabudowę zmywarki będzie za wąski.
7. Kuchnia w stylu nowoczesnym

Bardzo ujęła mnie ta kuchnia, może jest troszeczkę zbyt jaskrawa, ale na pewno bardzo praktyczna. W większości kuchni nie podoba mi się bliskie położenie piekarnika i lodówki, choć nowe piekarniki nie grzeją się tak mocno jak stare kuchenki gazowe, jednak zawsze wydaje mi się, że ta utrata ciepła jest większa. Pomimo tego, bardzo przypadło mi do gustu stylowe oświetlenie oraz odbiegający kolorem tylna ściana.


A Waszym zdaniem, które są najlepsze (i pod względem estetyki, i praktyczności) ? :)

Zapraszam do klikania G+1 pod postem oraz komentowania.

6 komentarzy:

 1. Zapraszam do wyrażenia opinii, która kuchnia przypadła Wam do gustu? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie kuchnia nr 2 i kuchnia z oknem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne zestawienie :) Wybieram kuchnię w stylu nowoczesnym. Najlepiej z wyspą na środku;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja lubię styl rustykalny, drewno i wiejskie klimaty. Marzy mi się wyspa ale aż tak dużej kuchni nie mam :)

  OdpowiedzUsuń

 5. Ja szaleję za kuchnią z barkiem. Tylko inne krzesełka bym wybrała niż te, na zdjęciu tutaj.
  serdeczności
  zapraszam http://przystanekszczescia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Barek wydaje się fajny ale pod warunkiem, że mamy trochę innych blatów i wystarczającą ilość miejsca na sprzęty częściej używane i artykuły spożywcze typu warzy, owoce, pieczywo czy napoje. Jeśli nie to z własnego doświadczenia wiem, że barek będzie idealnym miejscem do ich odkładania a wtedy traci swój urok a rzeczy na nim ustawione sprawiają wrażenie nieładu:(

  OdpowiedzUsuń