poniedziałek, 9 stycznia 2017

"Gupik - ryba akwariowa, tworzenie akwarium" Ewa Radomska


Przygotowała Ewa Radomska
Warszawa, rok 2016


Gupik
Opis gatunku:

Ryba Gupik ( inaczej „pawie oczko”, Poecilia reticulata) - 
Gatunek niewielkiej ryby, z rodziny piękniczkowatych. Jest najlepiej znaną i najbardziej polimorficzną słodkowodną rybą akwariową. 
Gupik jest to ryba stadna o bardzo łagodnym charakterze. Samice są większe od samców i osiągają długość do 5,5cm. Samce smuklejsze, dużo bardziej ozdobne, o wielokolorowym ubarwieniu i różnokształtnych płetwach ogonowych i grzbietowych, długość do 3,5cm. Charakteryzuje się wyraźnie zaznaczonym dymorfizmem płciowym przejawiającym się głównie w okazałości płetw i różnorodności ubarwienia samców.
Samice są oliwkowo-szare, z beczułkowatym brzuchem, dojrzałe płciowo samice mają w okolicy płetwy odbytowej tzw. „plamę brzemienną” i zaokrągloną płetwą odbytową. Samce odmian hodowlanych mają np. rozwiniętą płetwę ogonową, wyróżniamy wiele standardów płetw ogonowych gupika. Istnieje wiele odmian zróżnicowanych pod względem barwy i kształtu płetw.

Dzikie, wyjściowe formy gupika są w akwarystyce niemal niespotykane, hodowane jednak nadal przez wyspecjalizowanych akwarystów, ceniących formy genetycznie czyste – naturalne.
Występowanie:

Gupik występuje na obszarze Ameryki Południowej i Środkowej. Można go spotkać na terenach północnej Brazylii, Wenezueli, Trynidadu, Guadelupy, Gujany i Barbadosu, a także w Indiach, na wyspie Jawa oraz w Afryce, gdzie je zaaklimatyzowano.
Hodowla:

Ze względu na swoje małe wymagania jest rybą polecaną wszystkim początkującym hodowcom. Ich dodatkowymi atutami są: łatwość hodowli, szybkie rozmnażanie, możliwość wyhodowania nowych odmian, niepłochliwość i bezproblemowe karmienie.
Pierwsze wzmianki o gupiku, jako rybie hodowanej przez akwarystów, pojawiły się w 1908 roku, kiedy to John Paul Arnold dokładnie opisał ten gatunek, właśnie w tym roku został on sprowadzony do Niemiec, a w 1911 odbył się już pierwszy pokaz gupików na wystawie.
Ich hodowla wymaga czasu, cierpliwości oraz znajomości zasad dziedziczenia.
Minimalna zalecana pojemność zbiornika to ok. 25 litrów dla jednego samca i trzech samic, przy gęstej obsadzie roślinności.
Optymalna temperatura to 20–23 °C (pH ok. 7), rasowe odmiany są bardziej wrażliwe i wymagają wyższej temperatury (nawet do 27 °C). Zalecana twardość wody to >11 °N, a pH 6,5–8. Woda powinna zawierać dodatek niewielkiej ilości soli akwarystycznej, która zabija pierwotniaki oraz reguluje przemianę materii ryb.
Ważnym czynnikiem, który trzeba uwzględnić przy planowaniu akwarium, jest to, że pawie oczka bardzo szybko się rozmnażają, czyli ilość osobników w populacji stale rośnie. Trzeba pamiętać, że ilość ryb będzie większa niż jest teraz. Możemy temu zapobiegać na dwa sposoby - kontrolując rozmnażanie (trzymając oddzielnie samice i samce) lub regularnie odławiając narybek.


W naturalnych warunkach pawie oczka żerują za dnia, dlatego po włączeniu światła w zbiorniku ich żywotność wzrasta. Zbyt długo włączone oświetlenie może więc powodować większe wyczerpanie rybek. Dłuższa pora żerowania powoduje większe zużycie energii.
Przy zaplanowaniu oświetlenia w akwarium warto jest zastanowić się nad zapewnieniem kryjówek dla rybek. Gupiki mogą bać się gwałtownego zapalania światła. Ukrywają się wtedy do czasu przyzwyczajenia się.
Żywienie:
Gupik jest rybą wszystkożerną. Chętnie spożywa każdy rodzaj pokarmu, musi być jednak karmiony w sposób urozmaicony. Monotonna dieta jest dla gupików szkodliwa. Można również podawać zmrożone i posiekane dżdżownice, mrożone serce wołowe, mrożoną ochotkę, mrożony wodzień, pokarmy płatkowe roślinne i suszone dafnie. Do prawidłowego rozwoju wymagają również pokarmu roślinnego (glony). Można też podawać rozdrobnione liście szpinaku i sałaty, oraz rozmoczone płatki owsiane i kaszę mannę. Uwielbia polować na żywe larwy komarów: ochotkę i wodzienia , mniejsze żywe dafnie i na narybek.

Ochotka

Odmiany gupika:

1. Gupiki wielkopłetwe:


 • Wachlarz – płetwa ogonowa jest trójkątnego kształtu, a kąt przy nasadzie na 45 stopni. Jej długość bardzo często stanowi połowę długości całej ryby. Płetwa grzbietowa natomiast jest smuklejsza i węższa, ostro zakończona i o długości 1/3 płetwy ogonowej.

 • Triangiel – płetwa ogonowa krótsza niż u poprzedniej odmiany, ale za to wyższa. Jej brzegi są proste i mogą być lekko zaokrąglone. Płetwa grzbietowa jest dość długa i zaokrąglona na końcu.
 • Welon – płetwa ogonowa osiąga długość 2/5 całej długości ryby. Brzegi są zaokrąglone, a tylnia część płetwy jest wklęsła. Płetwa grzbietowa natomiast ma zaokrąglony koniec i swoją długością sięga do 1/3 płetwy ogonowej.
 • Proporczyk – płetwa ogonowa ma kształt prostokąta o długości podobnej jak w przypadku welona i szerokości wynoszącej 3/10 długości ryby. Nasada tej płetwy jest zaokrąglona. Płetwa grzbietowa podobna do płetwy grzbietowej wachlarza.
2. Gupiki krótkopłetwe:
 • Łopatka – płetwa ogonowa przypomina kształtem łopatkę, tworzy sześciobok. Długość wynosi 1/3 długości całej ryby. Krawędzie górna i dolna tej płetwy są do siebie równoległe. Płetwa grzbietowa jak u wachlarza.

 • Płomyk – płetwa ogonowa przypomina płomień świecy obrócony o 90 stopni. Jej długość wynosi do 2/5 długości całej ryby. Płetwa grzbietowa jest ostro zakończona i wygięta łukowo ku górze.

 • Rakieta – płetwa ogonowa jest okrągła. Płetwa grzbietowa jest krótsza niż u innych odmian, zaokrąglona na końcu.

 • Igiełka – płetwa ogonowa jest okrągła, a z jej środka wyrasta ostry mieczyk – igiełka. Płetwa grzbietowa jak u wachlarza.


3. Gupiki mieczowe:


 • Dwumiecz – płetwa ogonowa tworzy dwa miecze, u góry i na dole. Mają one długość połowy całej długości ciała. Płetwa grzbietowa jak u wachlarza.


 • Miecz górny – odmiana podobna do dwumiecza, jednak tworzy jeden miecz na płetwie ogonowej u góry, który może być równoległy do ciała lub pod niewielkim kontem.

 • Miecz dolny – odmiana podobna do dwumiecza, jednak tworzy jeden miecz na dole płetwy ogonowej.

 • Lira – płetwa ogonowa przypomina lirę. Zewnętrzne promienie tej płetwy są wygięte na zewnątrz i osiągają długość do 4,5/10 długości całego ciała. Płetwa grzbietowa jak u odmiany płomyk.
Akwarium dla gupików - PROJEKT


Ilość ryb:
1 dorosły samiec „welon” (dł. 3cm) i 3 dorosłe samice (dł. 5cm, 4cm, 5cm) koszt około 40złZbiornik:
o pojemności 35 l z pokrywką, prostopadłościenny, 40x25x35cm (125 zł)

Podłoże:
żwirek 1-3 mm czarny(około 7 kg na 4cm warstwę = 7 zł)
Kryjówka :
Jaskinia w korzeniu (Allegro 24zł)
Ozdoba wykonana jest z żywicy poliestrowej.
Nie zmienia parametrów wody.
Długość 15cm.
Grzałka:
nie jest wymagana, jeśli temperatura będzie się utrzymywać na poziomie 20-22 stopni,
Temperatura wody około 21 stopni Celsjusza
Filtr:
Filtr zewnętrzny AKWARIUM AQUAEL FZN MINI (10-40L) (Allegro 36zł)
(INFORMACJE PODSTAWOWE:
Przeznaczony do akwarium: 10-40L
Wydajność filtra: 230l/h
Precyzyjna regulacja wydajności
Moc: TYLKO 4,3W
Media filtracyjne w komplecie (BIO-GĄBKA z włókniną)
Gwarancja: 24 miesiące! )


pH wody około 7


Oświetlenie:
Hagen POWER-GLO 8W T5 29cm [18000K] (39.90zł na Allegro)


Rośliny:


Mech jawajski (Vasicularia dubyana) 6zł

Anubias niski (Anubias barteri nana) 10zł

Nurzaniec spiralny (Vallisneria spiralis) 3,50zł


Całkowity i minimalny koszt takiego akwarium to około 300 zł. (do cen należy doliczyć ewentualne koszty wysyłki)

Na zdjęciach poniżej znajdują się moje szkice akwarium dla gupików z dokładnym rozmieszczeniem poszczególnych elementów.Bibliografia:

www.fishbase.org
Ryby akwariowe od A do Z” Ulrich Schliewen
Akwarium” Czapczyk Paweł


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz