piątek, 27 stycznia 2017

Koci katar - groźny, choć tak niepozorny

Koci katar

Mieliśmy serię chorób psich, 
teraz zajmijmy się chwilę tymi kocimi.

Koci katar jest to choroba zakaźna, wywoływana najczęściej przez dwa wirusy: FHV-1 (Herpesvirus typu 1.) oraz FCV (Calicivirus).

Może doprowadzić do śmierci kotów, szczególnie małych, jednak zazwyczaj jest chorobą uleczalną.

Objawy

Podstawowymi objawami kociego kataru to kichanie i bezbarwny wypływ z nosa oraz worków spojówkowych. Towarzyszy temu brak apetytu i wysoka gorączka. Zwierzak jest bardzo smutny, apatyczny, prawie cały czas śpi, wydzielina z nosa zmienia się w ropę. Kot może dodatkowo dużo się ślinić.

Dokładniejszy opis objawów zależy od czynnika, który wywołał chorobę.

Jeśli nasz kot złapał Herpeswirusa, tej chorobie będzie towarzyszyć zapalenie spojówek oraz rogówek (często zmuszające weterynarzy do usunięcia oka), zapalenie jamy nosowej, szczególnie jej nabłonka, co może skutkować częściowym obumarciem tkanek małżowin nosowych, jednak zazwyczaj objawia się kichaniem, chrapaniem oraz wydzieliną.
Przy zakażeniu podczas krycia – zapalenie pochwy, szyjki macicy, a nawet utratą bezpłodności.

Jeśli jednak naszego pupila zaatakował Caliciwirus to ten wirus działa bardziej na jamę ustną niż nosową. Objawia się przede wszystkim zapaleniem dziąseł, jamy ustnej, towarzyszą temu nadżerki i owrzodzenia na języku i podniebieniu. Zwierzę traci apetyt ze względu na ból podczas jedzenia, gryzienia.
Dodatkowo następuje zapalenie płuc i oskrzeli, bez antybiotyków zaczynają pojawiać się zakażenia bakteryjne, wysoka gorączka, brak apetytu.
Caliciwirus charakteryzuje się także problemami z oddychaniem, co często prowadzi do obrzęku  płuc i niestety śmierci.

Leczenie

Podejmując leczenie musimy przede wszystkim wzmocnić organizm oraz przeciwdziałać objawom choroby. Kroplówki, antybiotyki oraz regularne przemywanie oczu ciepłą wodą (trzeba je otwierać, bo inaczej zgniją) to tylko doraźne środki. Dodatkowo należy znaleźć dla kota ciche i wilgotne miejsce – najlepiej łazienka. Można też zainwestować w nawilżacz powietrza, co pomoże mu w oddychaniu, nie będzie też tak szybko się odwadniał.
W USA często stosuje się wyciąg z lizyny, przyśpiesza to proces gojenia oraz zmniejsza dokuczliwość objawów. Przy Herpeswirusie stosujemy również Interferon. Lekarz zaleci podawanie również odpowiednio dobranych leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych, różne maści do oczu i na podrażnioną skórę np. pod nosem i krople do oczu.

Nosicielstwo

Niewiele osób jest świadomym, że kot, który przechorował koci katar lub nawet nigdy na niego nie zachorował, może być nosicielem, siewcą i zarażać inne osobniki. Co ważne, koty, które wyzdrowiały, mogą mieć nawroty choroby – głównie wynikające z osłabienia systemu odpornościowego np. przez stres.


Najlepszym sposobem zapobiegania zachorowaniu są okresowe szczepienia!


Lepiej zapobiegać niż leczyć i ryzykować życie kociaka czy szczeniaka :)Zapraszam również do odwiedzenia artykułów o typowych psich chorobach


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz